Menu Zamknij

Azure Site Recovery – Tworzenie infrastruktury źródłowej dla Hyper-V

W kilku artykułach chcę Wam zademonstrować w jaki sposób przygotować i wdrożyć rozwiązanie ASR – replikację maszyn wirtualnych do chmury Azure.

Dokument podzieliłem na kilka artykułów tak by omówić wszystkie możliwe scenariusze. Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest ASR – polecam najpierw przeczytanie tego artykułu.

To jest kolejny artykuł i dotyczy tworzenia infrastruktury źródłowej dla Hyper-V

 

Tworzenie infrastruktury źródłowej dla Hyper-V

Konfigurację usługi rozpoczynamy w menu – GETTING STARTED – Site Recovery. Po jego otwarciu zobaczymy trzy operacje:

  • Step 1 – przygotowanie  infrastruktury, czyli naszego fizycznego środowiska z którego będziemy replikować maszyny wirtualne oraz serwery fizyczne.
  • Step 2 – przygotowanie listy aplikacji, które bedziemy replikować z wykorzystaniem ASR (np. Sharepoint, SQL)
  • Step 3 – tworzenie Recovery Plan – scenariuszy realizacji failover – jak będzie przebiegać proces odtwarzania środowiska. Omówimy ten krok później.
Protection Goal

Rozpoczęcie pracy z przygotowaniem infrastruktury wymaga w pierwszym kroku określenia jakie będzie miejsce docelowe replikacji – może to być Azure albo zapasowe centrum danych. Następnie określamy czy przenosimy maszyny wirtualne Hyper-V oraz czy do zarządzania wykorzystujemy System Center Virtual Machine Manager (SCVMM). Możemy też zabezpieczyć środowiska oparte o vmWare vSphere oraz serwery fizyczne – scenariusz opiszę innym razem.

Source

Kolejnym krokiem jest konfiguracja serwerów Hyper-V, z których będziemy pobierać maszyny wirtualne, w tym celu musimy najpierw utworzyć Hyper-V Site, czyli grupę hostów Hyper-V. Hyper-V Site może określać nasz klaster, bądź zestaw serwerów, które utrzymują maszyny tego samego typu (np. środowisko testowe).

W dalszych krokach będziemy się powoływać właśnie na tę grupę a nie na pojedyncze serwery.

Następnie wybieramy nowo utworzony Hyper-V Site i  klikamy na tworzenie hosta Hyper-V. W tym celu pobieramy dwa pliki:

  • Microsoft Azure Site Recovery Provider – agent, którego będziemy instalować na każdym hoście Hyper-V
  • Registration key – klucz do autoryzacji usługi i podłączenia agenta do chmury. Klucz pobieramy tylko raz – jest on ważny przez kilka dni, a operacja pobierania automatycznie unieważnia klucz poprzedni.

Instalacja agenta

Przejdźmy teraz do serwera Hyper-V, na którym zainstalujemy agenta. Proces instalacji jest prosty i szybki – w pierwszym kroku instalator pyta nas o możliwość pobrania poprawek – co warto zrobić by upewnić się, że instalujemy najświeższą wersję produktu. Następnie podajemy lokalizację do instalacji i w następnym kroku podajemy ścieżkę do pliku z wcześniej pobranym Registration Key.

Po kliknięciu Register, powinniśmy otrzymać potwierdzenie rejestracji – gdzie widoczny będzie numer naszej subskrypcji, nazwa Recovery vault, oraz nazwa Hyper-V Site dla weryfikacji czy wszystko zrobiliśmy poprawnie.

Kolejny krok to konfiguracja sposobu komunikacji agenta z chmurą Azure, jeśli korzystasz z proxy i Twoje środowisko wymaga dodania wszystkich adresów, które trzeba przepuścić przez Proxy, to tutaj znajduje się ich lista: https://docs.microsoft.com/en-us/azure/site-recovery/site-recovery-hyper-v-site-to-azure#on-premises-prerequisites.

Proces połączenia i autoryzacji hosta w Azure może zając od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od ilości VM jakie mamy na serwerach. Po aktywacji serwera wracamy do portalu Azure. W naszym kreatorze powinna pojawić się nazwa serwera, który dodaliśmy. Procedurę powtarzamy dla każdego kolejnego serwera, który znajdzie się w tym Hyper-V Site.

Pozostałe artykuły z tego cyklu:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.