Menu Zamknij

Monitoring aplikacji Web z poziomu samej aplikacji

Do czego do doszło – aplikacja może się sama monitorować i w zależności od sytuacji wykonywać jakieś operacje. Wyobraź sobie następujący scenariusz. Twoja aplikacja web – np. sklep dostaje informację od infrastruktury, że kolejki HTTP znacząco wzrosły (oznacza to, że jakaś część użytkowników dostaje informacje ze strony z opóźnieniem). Specjalny moduł Twojej aplikacji koreluje to zdarzenie z innymi parametrami – np. skąd przychodzą użytkownicy, jakie jest obciążenie innych komponentów aplikacji – np. bazy danych itp. I na tej podstawie „podejmuje decyzję” np. o odcięciu części użytkowników (bo np. wykonują zbyt wiele zapytań w tym samym czasie – może kopiują dane, albo „decyduje” o zwiększeniu rozmiaru środowiska. Zachowań można wyobrazić sobie naprawdę wiele.

Takie rozwiązanie pozwala na przekazanie systemowi pewnej autonomii w działaniu, my możemy co najwyżej określać warunki brzegowe dla zmian (np. maksymalna ilość serwerów, rozmiar bazy danych itp) i być informowani o zdarzeniach.

Funkcjonalności w oparta o JavaScript SDK dla Application Insight. Aby ją włączyć należ ustawić dodatkowy parametr w konsoli zarządzania aplikacją (Web App).

Dodajemy nowy klucz o nazwie: APPINSIGHTS_JAVASCRIPT_ENABLED i wartości true.

Źródło: https://azure.microsoft.com/en-us/blog/enable-client-side-monitoring-in-azure-with-application-insights/?v=17.23h

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.