Menu Zamknij

Aktualizacja wirtualizacji z 2012 do 2012 R2 w trybie Live…

Aktualizacja systemów do nowszej wersji to dość złożony proces. Dotychczas by tego dokonać czekało nas wiele operacji: przygotowanie nowych serwerów, migracja danych testowych, testy, migracja produkcji itp., to powodowało iż gdy zakończyliśmy proces migracji pojawiał się nowy system i zabawa zaczynała się od nowa 🙂

Niektóre systemy (np.  taki Ubuntu) mają wbudowane narzędzia, które podniosą wersję dystrybucji do nowej (do-release-upgrade), ale one także nie umożliwiają utrzymania środowiska online podczas całego procesu aktualizacji.

Tu należy się drobne wyjaśnienie – jako iż blog traktuje o wirtualizacji, to aktualizować będziemy infrastrukturę do wirtualizacji.

Microsoft przewidział dwa modele aktualizacji systemu Windows Server 2012.

 • Aktualizacja z wykorzystaniem upgrade
  Metoda, która była już dostępna w Windows 2008 R2 pozwala na wykonanie aktualizacji systemu z zachowaniem konfiguracji maszyny. W środowisko produkcyjnym nie jest to zalecane rozwiązanie, bowiem po zakończeniu procesu zostaje na dysku stara kopia systemu.
 • Aktualizacja poprzez proces migracji
  Metoda polegająca na instalacji nowego serwera, przeniesieniu nań ról i konfiguracji. Operacja nad którą mamy pełną kontrolę – ale zajmująca bardzo dużo czasu. Co istotne podczas procesu migracji większość usługi będzie zaliczało przerwę… Co oznacza, że proces trzeba przeprowadzać po godzinach, a tego administratorzy naprawdę nie lubią … wszak noc jest do spania.
  Tylko kilka usług dotychczas umożliwiało realizację operacji w ciągu dnia pracy – np. Active Directory, FIleServices (DFS), usługi wystawione za NLB.

Do grona usług, które nie muszą zostać zatrzymane na czas migracji doszła wirtualizacja. Jedną z kluczowych nowinek w Hyper-V jest Shared Nothing Live Migration, usługa, która umożliwia przenoszenie maszyny wirtualnej z jednego hosta/klastra na drugi host/klaster bez potrzeby współdzielenia zasobów (np. storage). Ta funkcja działa również pomiędzy Windows 2012 i Windows 2012 R2.

Uwaga! Migracja Live jest możliwa tylko w jedną stronę – tj. z Windows 2012 do Windows 2012 R2.

Procedura migracji (na przykładzie klastra)

 1. Na wybranym węźle uruchamiamy akcję „Pause / Drain Roles”, co przeniesie wszystkie role z danego węzła na pozostałe i zaznaczy ten węzeł jako zawieszony.
  Operację można też wykonać z PowerShell poleceniem:

  Suspend-ClusterNode Nazwa-wezla -Drain
 2. Jak role zostaną przeniesione to usuwamy dany węzeł z klastra (Evict)
  Remove-ClusterNode Nazwa-wezla
 3. Zachowujemy konfiguracje sieciowe serwera dla wszystkich kart sieciowych i inne konfiguracje. Zgrywamy również wszystkie dane jakie są na tym serwerze przechowywane lokalnie (zwłaszcza zawartość katalogów użytkowników administracyjnych…)
 4. Usuwamy serwer z domeny, wyłączamy go.
 5. Instalujemy na nim nowy Windows 2012 R2, po instalacji dodajemy go do domeny.
 6. Instalujemy na serwerze Rolę Hyper-V oraz Funkcje klastra
 7. Przywracamy ustawienia sieciowe
 8. Dodajemy serwer do klastra
  Get-Cluster Nazwa-klastra | Add-ClusterNode Nazwa-wezla
 9. Przywracamy połączenia sieciowe (dyski iSCSI, Fibre Channel, SAS).
 10. Możemy rozpocząć proces migracji maszyn wirtualnych – przenosimy za pomocą Live Migration wybrane maszyny z kolejnego węzła na nowo zainstalowany Windows 2012 R2. pamiętajmy, że w trybie Live możliwe jest tylko przenoszenie z Windows 2012 do 2012 R2 – nie da się tego zrobić w drugą stronę !!!
 11. Wracamy do punktu 1 dla kolejnego węzła

Procedura migracji (na przykładzie serwerów samodzielnych)

 1. Przenosimy maszyny z wybranego hosta na pozostałe – z wykorzystaniem mechanizmów Shared Nothing Live Migration.
 2. Zachowujemy konfiguracje sieciowe serwera dla wszystkich kart sieciowych i inne konfiguracje. Zgrywamy również wszystkie dane jakie są na tym serwerze przechowywane lokalnie (zwłaszcza zawartość katalogów użytkowników administracyjnych…)
 3. Usuwamy serwer z domeny (o ile jest w domenie), wyłączamy go.
 4. Instalujemy na nim nowy Windows 2012 R2, po instalacji dodajemy go do domeny (jeśli jest taka potrzeba).
 5. Instalujemy na serwerze Rolę Hyper-V.
 6. Przywracamy ustawienia sieciowe.
 7. Przywracamy połączenia sieciowe (dyski iSCSI, Fibre Channel, SAS).
 8. Przenosimy na ten serwera maszyny z kolejnego serwera. Tu też pamiętamy, że migracja Live działa w jedną stronę.
 9. Wracamy do punktu 1 dla kolejnego serwera.

 

 

 

 

 

4 komentarze

  • chris

   Nie bardzo rozumiem pytanie. Scenariusz jaki opisałem dotyczy klastra Windows 2012. W przypadku pojedynczych serwerów operacja jest dużo prostsza, bowiem nie mamy współdzielonych zasobów dyskowych.
   W przypadku migracji klastra kluczowe jest by nie podpiąć „niechcący” dysku który jest już w klastrze do nowego, przeinstalowanego serwera w trybie OnLine. Miałem kilka przypadków gdy serwery nadpisały część danych i dysk zmieniał się na RAW.

  • chris

   Nie bardzo rozumiem pytanie. Scenariusz jaki opisałem dotyczy klastra Windows 2012. W przypadku pojedynczych serwerów operacja jest dużo prostsza, bowiem nie mamy współdzielonych zasobów dyskowych.
   W przypadku migracji klastra kluczowe jest by nie podpiąć „niechcący” dysku który jest już w klastrze do nowego, przeinstalowanego serwera w trybie OnLine. Miałem kilka przypadków gdy serwery nadpisały część danych i dysk zmieniał się na RAW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.