Menu Zamknij

Azure Backup Agent a folder OneDrive

Chciałem dziś zmodyfikować ustawienia retencji dla backupów mojej stacji roboczej bo trzymanie kopii przez 10 lat jednak nie jest mi potrzebne (rok wystarczy). I trochę się zdziwiłem jak kreator nie pozwolił mi na ukończenie procesu.

Otrzymałem błąd o następującej treści:

The specified file path D:\OneDrive\ is invalid because it is under a reparse point. You cannot backup files that are under a reparse point. Specify a file path that contains the destination of the reparse point, and then try again.

Czym,  że są owe „reparse point”. Więc są to hard linki, których Azure Backup nie wspiera. Choć dane chroni (są w kopii) to już kreator je odrzuca.

Ale chwila… skąd linki w moim OneDrive???

Aktualizacja Windows 10 v. 1709 zaktualizowała klienta OneDrive, wróciły „place-holders” czyli mamy dostęp do wszystkich plików jakie mamy na koncie, mimo iż nie są one na naszej stacji. Poprostu widzimy linki. Niestety aplikacja ma (moim zdaniem) błąd. I każdy plik/folder zapisuje jako link – nawet jeśli zdecydowaliśmy się trzymać wszystkie pliki lokalnie.

Tak to mniej więcej wygląda – jak widzicie, każdy katalog to link.:

A tak z poziomu PowerShell wygląda główny folder dla OneDrive

Co ciekawe. Mimo iż jest to Link – to nigdzie nie prowadzi… znaczy sam do siebie…

Jak sobie poradzić?

Na dzień dzisiejszy zrobiłem workround – tworząc nowy katalog dla OneDrive, dodając go do backupu i migrując dane z poprzedniego folderu na nowy, następnie zmieniając nazwę folderu na starą. Trochę jest przy tym zabawy, bo trzeba odpiąć agenta do OneDrive… odpaliłem realizację backupu – zobaczymy czy się uda.

Poinformuję Was czy to zadziała czy też nie …

Update [2017-11-12 23:50] – nie działa, szukam innego rozwiązania 🙁 Oczywiście można by wykorzystać choćby MS Flow do automatycznego kopiowania danych z OneDrive do zapasowego folderu, a ten następnie dodać od backupu… ale to mi się osobiście nie podoba.

Update [2017-11-14 12:59] – da się poprawić. Należy wyłączyć w agencie opcję „Files on demand / Pliki na żądanie”. Wtedy cała zawartość OneDrive będzie u nas na dysku i będzie można ją chronić poprzez backup.

Po co backupować OneDrive… skoro jest kopiowany do chmury?

Cóż – dobre pytanie. Napewno nie przed awarią komputera, bo zawartość OneDrive odzyskamy na nowym komputerze czy też dostaniemy się do plików przez przeglądarkę. Niestety OneDrive nie uchroni nas nad zagrożeniami, które szyfrują pliki czy też przypadkowym usunięciem/modyfikacją plików. Pamiętajcie, że każda zmiana w folderze OneDrive (jeśli agent działa i jesteśmy on-line) jest automatycznie przenoszona do chmury…

 

Dla podsumowania wersje agentów i systemu, bo może u Was się to nie objawi…

OS: Windows 10 Professional – wersja 1709
OneDrive: v 2017 (kompilacja 17.3.7105.1024)
Azure Backup Agent (MARS): v 2.0.9088.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.