Menu Zamknij

Maszyna wirtualna z dyskiem na system 32GB

Czasem przychodzi taka sytuacja, że stawiamy w Azure jakiś niewielki serwer – np. kontrole domen i potrzebujemy doń tylko mały dysk systemowy. Standardowo do każdej maszyny dokładany jest dysk 127GB na system i na dane. Jeśli zerkniemy do cennika to taki dysk dodatkowo kosztuje nas min. 16,63 EUR miesięcznie (dysk SSD – Premium) lub 2,49 EUR (dysk Standard – magnetyczny).

Od pewnego czasu Microsoft udostępnił dodatkowe – mniejsze dyski na system o rozmiarze 31 GB – 4,46 EUR (Premium), 0,65 EUR (Standard). Jak widzicie różnica znaczna – roczna oszczędność na jednej maszynie 146,04 EUR dla Premium i 22,08 EUR za Standard. Jest więc o co walczyć…

Niestety dostęp do tych dysków nie jest prosty – znaczy trzeba wiedzieć jak je znaleźć 🙂

Aby móc postawić maszynę z dyskami „smallsize” podczas uruchamiania kreatora tworzenia maszyny musimy poszukać maszyny która ma w nazwie ciąg [smalldisk] (wraz z nawiasami kwadratowymi).

Oczywiście wykorzystanie dysku „smallsize” nie ogranicza nas przed jego powiększeniem w przyszłości, jak będziemy mieć taką potrzebę – po prostu w portalu czy też za pomocą CLI/PowerShell zwiększamy rozmiar pliku VHD, a następnie zwiększamy rozmiar wolumenu na poziomie systemu operacyjnego (diskmgmt.msc).

Ceny dysków: https://azure.microsoft.com/pl-pl/pricing/details/managed-disks/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.