Menu Zamknij

Przenosiny bloga do Azure

Cześć

W końcu po kilku próbach przeniosłem całego bloga do Azure. Trochę mi to zajęło, bo przez te kilka lat wyprodukowałem jednak trochę treści :). Jeszcze wiele rzeczy muszę poprawić, dotrzeć – ale na to znajdzie się czas.
Od strony technicznej blog opiera się o następujące usługi:

  • App Services on Linux – Web App – czyli usługa hostingu stron internetowych. Wersja z której korzystam jest obecnie w fazie public preview, ale działa i będę ją testował. Na potrzebę strony wykorzysytuję plan Standard z automatycznym skalowaniem pomiędzy 1-2 instancje.
    Web App ma automatycznie wgrany WordPress z niezbędnymi dodatkami.
  • Azure MySQL Database – baza danych MySQL jako usługa, nowość w ofercie Azure. Nie mam dedykowanego serwera, którym musiałbym się opiekować – poprostu korzystam z bazy danych.
  • Azure Storage – to jeszcze nie działa – jakiś problem ma WordPress z pobieraniem zdjęć z zewnętrznego źródła – ale przewalczę… Docelowo wszystkie zdjęcia i pliki załączane do artykułów będą na Storage Blob. Jest on tańszy niż przestrzeń na WebApp, jest większy (do 500TB).
    Będę po kawałku przenosić pliki na Azure Storage, zaktualizuję też adres URL do plików by był poddomeną.
  • CloudFlare DNS – swoje domeny trzymam na CloudFlare, CF zapewnia też proste mechanizmy zabezpieczenia strony przed DDoS jak prostszymi atakami.
  • Google Analytics – standardowe narzędzie do analityki ruchu na stronie. W powiązaniu z kilkoma rozwiązaniami WordPress potrafi też analizować co się dzieje w mediach społecznościowych. Ciekawe – może się czegoś nowego nauczę 🙂

 

Wybaczcie jeśli coś jeszcze nie działa jak powinno – trochę będę jeszcze sprzątał, z góry dzięki też za porady co zrobić by było lepiej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.