Menu Zamknij

Azure Site Recovery pomiędzy regionami Azure – preview

Pod koniec maja ogłosiliśmy dostępność w ramach public preview możliwości uruchomienia centrum zapasowego (DR) dla naszych maszyn wirtualnych hostowanych w Azure. Założeniem rozwiązania jest umożliwienie replikacji naszych VM umieszczonych w różnych regionach do innych regionów Azure, tak by w razie jakiejś poważniejszej awarii móc uruchomić środowisko w zapasowej lokalizacji.

Trzeba pamiętać też o tym, że DR w Azure to nie tylko replikacja, ale też rozwiązania do testów chronionych zasobów i planów DR. Jeśli jeszcze nie korzystałeś z ASR to wyjaśnię, iż scenariusze dają możliwość przenoszenia pomiędzy regionami nie tyle maszyn wirtualnych ale całych rozwiązań. Rozwiązanie składać się może z wielu maszyn wirtualnych, rozproszonych baz danych, zasobów plikowych itp. Rolą planu DR jest zaplanowanie całego procesu przepinania zasobów wg. odpowiedniej kolejności, wprowadzenia np. zmian w środowisku w zapasowej lokalizacji (np. inne rozmiary maszyn, zmiana adresacji IP czy nawet powołanie dodatkowych usług w Azure – choćby VPN). Plany DR możemy testować by wprowadzać w nich poprawki bez ryzyka iż nasza replikacja ulegnie awarii.

Dotychczas ASR pozwalał nam na replikację VM z Hyper-V, vmWare oraz maszyn fizycznych do Azure jak i do drugiego DC. Teraz zyskamy możliwość chronienia w analogiczny sposób maszyn, które działają w Azure.

Zdążyłem się zapoznać z funkcjonalnością i działa ona dość sprawnie, choć ma kilka niedociągnięć (preview) i podczas tworzenia usługi trzeba pamiętać o kilku sprawach

  1. Jeśli ustawiamy DR to podczas powoływania nowego Azure Site Recovery Vault (Backup and Recovery) zarówno grupę zasobów (Resource Group) jak i sam Vault musimy utworzyć w innym regionie niż ten, w którym działają maszyny (przecież celem jest zabezpieczenie się na wypadek awarii całego regionu).
  2. Obecnie wersja nie wspiera VM z dyskami managed.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.