Menu Zamknij

Storage Spaces Direct

Storage Spaces Direct jest nową funkcjonalnością systemu Window Server, która zostanie dodana w następnej wersji 2016. Storage Spaces zadebiutował w Windows 2012 jako alternatywa dla drogich macierzy. Storage Spaces pozwala na utworzenie dużego zbioru z różnych dysków (wspierane są dyski SAS, SATA, SSD), następnie na tym zbiorze dysków można wydzielać wirtualne dyski, które mają określony poziom redundancji. Jest to podobne do tradycyjnych macierzy gdzie na wybranej grupie dysków tworzymy RAID, następnie dzielimy go na wirtualne dyski podłączane już do serwerów.

Zaletą Storage Spaces jest to iż do zbudowania wydajnego Storage nie potrzebujemy drogich komponentów ani też markowych dysków w kieszeniach… Wystarczy serwer z większą ilością dysków i już mamy prostą macierz.

Jeśli interesuje nas wydajność i bezpieczeństwo dostępu do danych – Microsoft umożliwił nam udostępnianie zasobów Storage Spaces poprzez skalowalny serwer plików oparty o Failover Cluster. Scaled-Out File Server (SOFS) zapewnia nam dostęp do plików jednocześnie ze wszystkich węzłów klastra oraz w przypadku jakiejkolwiek awarii – ciągłość dostępu do danych.

W takim wariancie konieczne będzie rozwiązanie, które pozwoli nam na współdzielenie dysków – np. półka JBOD SAS i użycie dysków z interfejsem SAS (Nearline-SAS, SSD-SAS). Jeśli nasze potrzeby są większe – i chcielibyśmy mieć więcej serwerów plików – możemy jako fizycznych dysków użyć macierzy iSCSI lub Fibre Channel.

No tak… ale gdzie oszczędność… mimo iż jest to rozwiązanie tańsze od dotychczasowego modelu – to jednak koszty rosną 🙂

Storage-Spaces-Direct

W Windows 2016 znajdzie się na to rozwiązanie. Nie będziemy potrzebowali współdzielonego dostępu do dysków, wystarczy zebrać minimum 4 serwery z dyskami, uruchomić na nich Storage Spaces Direct i przestrzeń dyskowa zostanie utworzona na bazie zasobów wszystkich serwerów. Co istotne rozwiązanie zakłada potencjalną awarię jednego z węzłów – dane zostaną odbudowane na pozostałych serwerach – analogicznie działa Storage Spaces bez HotSpare, gdzie dane odbudowują się na wolnej przestrzeni.

Co więcej nie musimy koniecznie korzystać z dysków wbudowanych w serwer, możliwy jest scenariusz w którym posiadamy 4 serwery każdy z dedykowaną półką JBOD i całość tworzy jeden duży Storage Spaces…

Warunkiem koniecznym jest szybka magistrala komunikacyjna pomiędzy węzłami klastra oraz pomiędzy klastrem i serwerami. Najlepiej oparta o RDMA.

więcej szczegółów oraz instrukcja jak to ustawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.