Menu Zamknij

Windows Nano Server

Windows Server dotychczas był dostępny w dwóch wersjach – wersja z graficznym GUI – jak typowy Windows, oraz wersja bez GUI.

3015019_Nano_Server_Microsoft_cloud

Wersja Core ma tą przewagę, że jest mniejsza, ma mniej modułów więc i patchowanie jest prostsze i mniej potencjalnych luk bezpieczeństwa. Zarządzanie wersją Core odbywa się głównie za pomocą Remote PowerShell, choć – pozwala ona na zalogowanie przez RDP to i tak mamy dostęp tylko do konsoli tekstowej.

Microsoft w Windows vNext zamierza pójść krok dalej – jeszcze bardziej okroić wersję Core, zabierając dostęp RDP, a umożliwiając zarządzanie tylko zdalne. To ma sens, bo mało kto wersję Core obsługiwał przez RDP… Ale nie tylko RDP zniknie z wersji Nano – ma ona być gruntownie przebudowana o 93% zmniejszy się rozmiar zajmowany przez system. Zniknie m.in. obsługa aplikacji 32bit, obsługa paczek MSI i spora ilość komponentów Server Core. Na poziomie API system będzie w pełni zgodny z obecnym Windows Server i nową wersją, dzięki czemu obecne narzędzia do zdalnej obsługi nadal będą kompatybilne.

Przeznaczeniem wersji Nano są dwa scenariusze:

  • serwery aplikacji odpalanych w kontenerach (m.in. Docker)
  • hosty do wirtualizacji, zostanie zachowana funkcja klastra
  • węzły do serwerów plików (Scale-Out File Servers) – tu może być ciekawy scenariusz Cluster-in-a-box, gdzie zapewne pojawią się nowe macierze w pełni oparte o Storage Spaces.

Więcej szczegółów: http://blogs.technet.com/b/windowsserver/archive/2015/04/08/microsoft-announces-nano-server-for-modern-apps-and-cloud.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.