Menu Zamknij

StorSimple + Azure = hybrydowy storage

Chciałbym Wam dziś przybliżyć nowe rozwiązanie oferowane przez Microsoft. Rozwiązanie z półki produktów do przechowywania danych jak i backupów i archiwizacji, które śmiało można też określić jako Cloud Storage in a Box 🙂

StorSimple - infrastructure

Zacznijmy od początku – tradycyjny model Data Center składa się z trzech kluczowych elementów:

 • serwerów
 • sieci
 • oraz storage.

Nie zależnie od tego z jakich rozwiązań storage używamy (czy to SAN czy NAS, rozwiązania oparte o SAS, iSCSI, FC, SMB3) – to zawsze ten storage definiuje kilka parametrów:

 • wydajność – IOPS – czyli ilość operacji, które nasz storage jest wstanie zrealizować w danym czasie (kluczowe choćby dla systemów SQL)
 • przepustowość – czyli jak szybko nasz storage dostarcza nam danych
 • pojemność – tego wyjaśniać nie trzeba.

Na przestrzeni ostatnich lat wszystkie z elementów były rozwijane. Zwiększano ilość IOPS dodając do macierzy dyski SSD i zwiększając bufor pamięci na operacje zapisu i odczytu. Zwiększano przepustowości sieci SAN/NAS (10Gbps iSCSI, 56Gbps RDMA), wreszcie stosując nowe dyski oraz funkcje deduplikacja, thin provisioning… zwiększano miejsce – jednakże miejsca ciągle jest za mało.

Rozwój przedsiębiorstwa powoduje również zwiększanie wymagań odnośnie rozmiaru infrastruktury do przechowywania, co pociąga za sobą również wymóg skalowania elementów niezbędnych dla backupów (np. większa ilość tasiemek), jak i rozmiaru centrum zapasowego. Te elementy z jednej strony generują znaczne koszty, z drugiej strony czasem ciężko przewidzieć kiedy będą potrzebne, co przekłada się na ich dostępność (wybór podzespołów, zamówienie, dostawa, instalacja, testy)…

Rozwiązaniem może być StorSimple – usługa Microsoftu która składa się z dwóch składników – specjalistycznej macierzy iSCSI oraz storage w chmurze Azure. Pojemność StorSimple skaluje się w dynamicznie – zawsze mamy taką ilość jaka jest nam potrzebna.

Jak działa StorSimple

StorSimple to w uproszczeniu macierz dyskowa posiadająca trzy warstwy przechowywania danych:

 • Tier 1 – SSD – pierwsza warstwa, której celem jest jak najszybsze (IOPS) dostarczanie użytkownikom danych – pojemność tej warstwy w zależności od urządzenia wynosi 800GB lub 2TB
 • Tier 2 – SAS – warstwa druga, na którą system przenosi te dane, których używamy rzadko, dzięki temu nadal są one dostępne (rozmiar 15-40TB)
 • Tier 3 – Azure – warstwa trzecia, która jest wykorzystywana dla danych bardzo rzadko lub wcale nie używanych (rozmiar 200-500TB)

StorSimple - diagram

Algorytmy zastosowane w urządzeniu analizują na bieżąco zapotrzebowanie na dane, każdy plik jest automatycznie dzielony na małe kawałeczki i jeśli dany kawałek nie jest używany przez dłuższy czas, to jest przenoszony wpierw do warstwy drugiej (SAS), a następnie do trzeciej jako dane archiwalne (Azure). W chwili zapotrzebowania – równie automatycznie – jest pobierany i przenoszony do warstwy wyższej.

Pliki przechowywane na warstwie SAS są poddane deduplikacji (dzięki czemu faktyczna zajętość danych może być nawet kilkakrotnie mniejsza niż rozmiar danych – zależnie oczywiście od typu danych), warstwa druga (SAS) dodatkowo kompresuje dane, zaś dane które są przenoszone na Azure są przed wysłaniem szyfrowane (AES-256-CBC). Transmisja danych jest dodatkowo chroniona poprzez SSL. Zarządzanie naszym storage realizowane jest za pośrednictwem konsoli na portalu Azure, zaś podłączenie półki do naszej infrastruktury zapewnia protokół iSCSI (4x 1GbE oraz 2x 10GbE).

Dzięki temu instalacja storage może być zrealizowana w ciągu dosłownie kilkunastu minut, przełączenie zaś zasobów z obecnych środowisk na StorSimple można zrealizować bez przerw w dostępności.

Archiwizacja i odtwarzanie danych

StorSimple poza Tieringiem danych pozwala na wykonanie kopii zapasowej całej zawartości urządzenia oraz jej cykliczną aktualizację (backup różnicowy). Dzięki temu w chwili awarii całe nasze środowisko jest zabezpieczone w Azure.

Dostęp do danych w może być realizowany na dwa sposoby.

 • Scenariusz pierwszy zakłada uruchomienie w chmurze Azure wirtualnego appliance StorSimple oraz odtworzenie środowiska OnLine.
 • Scenariusz drugi – wymaga użycia fizycznego StorSimple (np. w nowej lokalizacji), który zaraz po skonfigurowaniu zapewni nam dostęp do naszych danych. Co więcej dane będą automatycznie przenoszone pomiędzy warstwami w zależności od tego jakich danych i kiedy potrzebujemy.

Czy to jest bezpieczne

Jak wspomniałem wcześniej – dane nasze są szyfrowane algorytmem AES256, klucz do danych posiadamy my – nie Microsoft, ponadto Microsoft jako jedyny dostawca usług w chmurze posiada ogromną ilość certyfikatów potwierdzających swoje kompetencje i wymogi stawiane przez organy kontrolne (np. Giodo).

Zastosowania

W zasadzie StorSimple sprawdzi się w każdym środowisku gdzie przechowywanych jest dużo danych i te ilość tych danych rośnie. Przykładowe scenariusze, w których StorSimple może się okazać bezkonkurencyjny:

 • Duże serwery plików (FileShare)
 • Backup i archiwizacja danych
 • Logi, nagrania audio (telefony) czy video (system monitoringu)
 • Środowiska maszyn wirtualnych – tiering danych i deduplikacja zmniejszy wymagania na storage zaś Azure pozwoli na przechowywanie archiwum maszyn, kopii zapasowych itp.
 • Sharepoint – a dokładniej baza SQL dla SharePoint

Gdzie stosowanie StorSimple nie ma sensu:

1. Przede wszystkim tam gdzie krytyczna jest dostępność danych (czas) – czyli np. systemy klastrów SQL, BI
2. Małe środowiska – StorSimple kierowany jest dla dużych firm.

Koszty

Najciekawszy element na koniec – teoretycznie, czysto teoretycznie – StorSimple jest za darmo…

Kontrakt na usługę StorSimple wymaga wykupienia przez nas z góry pakietu środków na usługi w chmurze Azure. To na co wykorzystamy te środki zależy całkowicie od nas, mogą to być maszyny wirtualne, bazy SQL, aplikacje Web, Storage itp. StorSimple dostajemy niejako bonus do wspomnianego wyżej pakietu środków.

Pod adresem http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/products/storsimple/collateral.aspx znajdziecie sporą ilość dodatkowych materiałów dotyczących w/w usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.