Menu Zamknij

HoloLens, Windows 10, vNext – 2015 będzie należał do Microsoftu

HoloLens

Prezentację Microsoftu zapewne już każdy widział, a Ci co nie widzieli na pewno słyszeli o nowościach – więc nie będę się powtarzał, podsumuję jedynie kluczowe elementy:

  • Windows 10 za darmo przez rok dla użytkowników Windows 7 i nowszych
  • Cortana wszędzie
  • Bing wszędzie
  • Koniec Windows Phone – jeden Windows dla wszystkich urządzeń (PC, tablety, telefony, Xbox, …)
  • Spartan z kilkoma ciekawym funkcjami m.in integracja z OneNote
  • Te same aplikacje na każdym systemie – przykładowo Office, który dostosowuje się do interface (swoją drogą … po co mi Excel na Xbox Uśmiech)
  • HoloLens … o tym gadżecie słyszał pewnie każdy geek – rozwiązanie do rozszerzonej rzeczywistości.

Podsumowując rok 2014 wyraziłem opinię iż Microsoft się zmienia, konferencja potwierdza moją opinię, ba uważam, że zmienia się coraz szybciej i na lepsze. Część zaprezentowanych rozwiązań (m.in. HoloLens) to nie koniecznie zapowiedź produktu – a raczej gotowe rozwiązanie  dla producentów i developerów. Tak jak w Windows 8.1 zostały dodane natywne funkcje do obsługi drukarek 3D tak w Windows 8 będzie API do obsługi hologramów itp.

Tylko tyle i aż tyle… aż tyle, bo programiści dostają gotowe rozwiązanie do tworzenia aplikacji i rozbudowy istniejących o elementy VR. Producenci bo mają szansę, że ich produkty będą używane – będzie na nie soft, więc jest szansa, że się sprzedadzą… Bądźmy realistami – nie nastąpi do za dzień, dwa – wpierw system zdobędzie użytkowników w biurach projektowych, NASA i reklamie, później – jak spadną ceny zagości w naszych domach. Czy będzie to rewolucja jaką przez dwa lata pełniła telewizja 3D? Nie wiem to zależy od cen produktów i dostępności oprogramowania.

Na różnych blogach pojawiają się opinie, że produkt się nie sprzeda, że będzie tak jak z Surface… Tyle, że nie to jest celem… celem jest wykreowanie produktu, rozwiązania – a sprzedażą niech zajmą się inni. Microsoft zarobi na integracji platformy i dostarczaniu do niej usług. Surface się nie sprzedaje… ok, ale dzięki niemu mamy dostęp do kilkunastu analogicznych produktów – Yoga, Dell Venue, HP Elite.2 w zasadzie nie ma producenta, który nie ma w ofercie tabletów z Windows – zarówno tanich jak i drogich… i one się sprzedają. Ten artykuł piszę na DELL Venue 11 Pro, którego moim zdaniem nie było by gdyby nie Surface i Windows 8.

Ten rok będzie niewątpliwie należał do Microsoftu – premiera Windows 8, Windows Server vNext, nowe funkcje Azure, Spartan itp… Microsoft będzie nam dawkował emocje jak w dobrym filmie tak aby nam się nie nudziło Uśmiech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.