Menu Zamknij

Podsumowanie 2014

Witajcie.

Pewnie co poniektórzy z Was są jeszcze w pracy (jak i ja), część już przebiera nóżkami w oczekiwaniu na Nowy Rok 2015.

Chciałbym się z Wami podzielić przemyśleniami odnośnie kończącego się już 2014 roku. Wydaje mi się, że ten rok był w pewien sposób przełomowy, chmura z nowinki stała się faktem i dziś chyba większość firm ma z nią styczność w mniej lub większy sposób.

Azure

Nie sposób nie docenić skuteczności w jakiej Microsoft promuje swoje chmurowe rozwiązania; wg. ostatniego badania firmy Cowen & Co. przeszło połowa respondentów jako docelowego dostawcę usług w chmurze wybrało Azure, co ciekawe – Amazon znalazł się pod koniec stawki…
http://microsoft-news.com/microsoft-dominates-corporate-cloud-spending-list/

Office 365

Kolejnym sukcesem jest wdrożenie Office 365, który w wybranych wariantach okazuje się tańszy niż tradycyjny zakup licencji w modelu Open, a dodaje dodatkowe funkcjonalności – Exchange, Lync, SharePoint itp.

Tablety

Mimo słabych wyników sprzedaży Surface, Microsoft zdołał przebić się z Windows 8.1 na rynku tabletów. Duży wpływ na to miała decyzja o obniżeniu do minimum ceny za Windows dla tabletów z ekranami < 8″, co zbliżyło cenę urządzeń do poziomu tabletów z Android i znacznie poniżej cen iPad-a, a biorąc pod uwagę fakt iż wraz z urządzeniem otrzymujemy pełnego Windows-a, na którym uruchomimy wszystkie nasze dotychczasowe aplikacje to kierunek, który wybrał Microsoft wydaje się być poprawny.

Ekosystem

Optymistycznie patrzę też na tworzenie przez Microsoft własnego ekosystemu, coś co zrobił kiedyś Apple – teraz skutecznie wdraża Microsoft – ale łącząc większą ilość urządzeń i usług (PC, Tablet, telefon, xbox, chmura). Jeśli dalej rozwój tego środowiska będzie tak samo dynamiczny to chyba MS już wygrał starcie z Apple, Google czy Samsung.
Spodziewam się, że po premierze Windows 10 w wersji zarówno dla PC, telefonów i konsoli jeszcze bardziej poprawi wyniki. W końcu dla użytkownika jednym z najważniejszych elementów jest łatwość korzystania z urządzeń i przewidywalność interfejsu, a za to odpowiada m.in. ujednolicenie tych interfejsów i sposobu korzystania z nich.

Windows Phone

Tak, używam WP od wersji 7, a jeszcze wcześniej korzystałem z Pocket PC – pogoń Microsoftu za Apple i Android powoli dobiega końca, a rzekłbym, że niekiedy nawet wyprzedza. Nie idą za tym jeszcze wyniki sprzedaży – ale patrząc od strony funkcjonalności i rozwoju platformy, jej integracji z chmurą i innymi produktami – jest już bardzo dobrze.

Otwartość systemów

Już od premiery Windows 2012 twierdziłem, że rozwiązania MS stały się bardziej otwarte na integrację niż Linux. Producent tworząc nowe produkty serwerowe przy każdej funkcjonalności jednocześnie tworzy kilka bardzo istotnych rzeczy:
– sam kod aplikacji
– dokumentację
– API do dostępu do aplikacji (REST, SOAP, webServices)
– PowerShell
Dzięki takiemu podejściu większość serwerowych produktów Microsoft można ze sobą integrować lub integrować je z zewnętrznymi aplikacjami. Stosowanie branżowych standardów ułatwia te procesy, bowiem praca staje się przewidywalna. Są oczywiście wyjątki – ale kierunek chyba został odgórnie określony.

Dodajmy do tego ostatnie zmiany w licencjonowaniu .Net (Open Source) oraz Visual Studio i wsparciu dla Linuxa – potwierdzają to iż Microsoft zdecydowanie się zmienia na przestrzeni ostatnich lat.

Czego oczekuję w przyszłym roku?

Przede wszystkim premiery Windows Server vNext (Windows Server 10) i nowego System Center – jest tu sporo „killing features” by znów konkurencja dostawała zadyszki…

Ciekaw jestem jakie kolejne funkcje zostaną dodane do chmury Azure – przydało by się jeszcze kilka usług (choćby Geo DNS). I które z tych funkcji można będzie zrealizować w środowiskach chmury dedykowanej oraz hybrydowej.

Na koniec

Chciałbym podziękować osobom, bez których ten blog by nie powstał, które mnie wspierają: żonie, kolegom z byłej pracy (Intersys) jak i nowej (Bank Millennium).
Im i reszcie czytelników życzę w przyszłym roku Wszystkiego Najlepszego, ciekawych wdrożeń, skutecznych rozwiązań problemów i przyjemności z możliwości korzystania z tych wszystkich nowoczesnych rozwiązań 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.