Menu Zamknij

Zapasowe centrum danych w Azure

Microsoft uruchomił publicznie usługę replikacji maszyn do Azure jako zapasowe centrum danych. Usługa nie jest droga – utrzymanie pojedynczej maszyny kosztuje od 14 EUR (limit do 100GB na maszynę).

Usługa pozwala na realizację zapasowego centrum danych na wypadek awarii naszego własnego serwera lub klastra. Replikacja maszyn może zostać zrobiona całkowicie online, bez przerwy w działaniu środowiska głównego.

Jest to dobra alternatywa dla firm, których nie stać na wynajem serwerów w zapasowym centrum danych lub choćby zakup rezerwowych serwerów.

2 komentarze

  • chris

   W normalnych warunkach korzystając z wirtualizacji sieci, możesz przy replikacji mieć w obu ośrodkach tą samą adresację.
   Bez wirtualizacji sieci – to już trochę kłopotliwe, bo trzeba te sieci ew. od siebie odizolować.

   Nie korzystałem z tej usługi w MS, ale jestem przekonany, że tam jest wirtualizacja sieci.

   Co do adresacji publicznej – to oczywiście się ona zmieni. Dlatego dostęp do usług powinien być realizowany albo poprzez DNS (tu jak wiesz, wiele jest metod failover), albo poprzez jakiś kanał VPN.

   W przypadkach które realizowałem – adresacja w zapasowym centrum była inna i dla usług, które były przenoszone robiłem dodatkowe wpisy w DNS, do obu lokalizacji (DNS failover). W przypadku usług HTTP to się sprawdza bez problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.