Temat nie jest specjalnie świeży, ale też nie jest o nim specjalnie głośno. Nowa wersja Samba 4.0 pozwala na uruchomienie na serwerze Linux pełnoprawnego kontrolera AD, wraz z GPO, DNS itp. Do tak przygotowanego AD można podłączyć stacje robocze, można też podłączyć inne kontrolery AD – choćby te oparte o Windows Server.
Postaram się w tym tygodniu uruchomić testowe laboratorium w którym za pomocą takiego AD uruchomię klaster failover na Hyper-V Server, wtedy też podzielę się wrażeniami.
Z repliką były już problemy z sambą 4 jako AD – http://wss.geekclub.pl/forum/watek/replika-w-hyper-v-server-2012,661882.
Zapewne nie wszystko działa – pozwolę sobie jednak na testy na własnym labie. Szczególnie interesuje mnie sprawa klastrów Failover.
Z tego co piszą na WSS tam była mowa o SPN – nie wiem czy takowe są w Samba 4.0.
Z drugiej strony interesuje mnie jaka jest polityka MS w tym zakresie, bo spotkałem się z komentarzami iż MS sam do Samba 4.0 dołożył trochę kodu by to działało.
zaangażowanie spółki córki MS: MS Openess we współpracy samby z AD http://blogs.technet.com/b/openness/archive/2012/12/12/samba-4-0-interoperability-with-microsoft-active-directory.aspx to jedno. A czymś innym jest uzyskanie wsparcia w problematycznych sytuacjach. W przeciwieństwie do np. wirtualizacji nie ma programu walidacji rozwiązań by zapewnić np. wparcie klientów przez MS a strony serwerowej przez np. powiązanych z Samba vendorów.
Nie no temat jest kontrowersyjny – nie przeczę… ale uważam, że wprowadzanie takich rozwiązań zachęci większą społeczność do korzystania z usług MS – może niezbyt bezpośrednio. Wg. mnie to taka marchewka..
Jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację w której firma mająca same linuxy postawi wirtualizację opartą o Hyper-V i klaster na Sambie 4, ale za jakiś czas wdroży np. elementy System Center lub inne usługi serwerowe.
Z jakiegoś powodu MS „wchodzi” w Linuxa. Czasem pod przymusem (Komisji UE), czasem dobrowolnie… to chyba jest już jakiś większy trend.
Co by było gdyby na przykład MS rozdawał podstawową wersję Windows 8 za free… zapewne przez długi czas spory spadek przychodów, ale później byłby wzrost przychodów z usług dodanych; sklep Windows Apps, Office 365 itp.
Ja również w najblizszych dwóch tygodniach uruchomię taką maszynę dokładnie w tym samym celu. Poczekam na Twój wpis 🙂