Menu Zamknij

Replikacja maszyn w Hyper-V

Wprowadzenie replikacji maszyn w Hyper-V 3.0 (Windows 2012) wywołało niemałe zamieszanie, bowiem Microsoft dostarczył darmowe rozwiązanie, które umożliwia zabezpieczenie hostowanego środowiska w zapasowym centrum danych lub choćby na zapasowym hoście.

Replikacja którą wprowadził Microsoft jest replikacją asynchroniczną, więc taką, w której dane na replice mogą być opóźnione w stosunku do danych na serwerze głównym. To opóźnienie przy prawidłowo działającym systemie wacha się w czasie 0s do 10 min (w przypadku Windows 2012).

Rozwiązanie Microsoftu nie różni się wiele od rozwiązań, które można spotkać w szeregu macierzy HP, DELL, Infortrend, EMC itp., od strony technicznej, jednakże replikacja Hyper-V ma różnice na poziomie logiki samego procesu.

Korzyści replikacji „sprzętowej”.

 1. Replikacja za pomocą oprogramowania macierzy jest niezależna od systemu hostującego, więc działanie tychże systemów ma niewielki wpływ na poprawność realizacji samego procesu replikacji. Awaria hosta nie zakłóci procesu migracji.
 2. Replikacja za pomocą macierzy może być przez producenta tejże macierzy zoptymailzowana, np. dane mogą być kompresowane.
 3. Replikacja za pomocą macierzy może być przeprowadzana również w modelu Synchronicznym – gdzie dane na obu macierzach są identyczne.

Korzyści replikacji Hyper-V

 1. Możliwość granulacji replikacji – to my określamy które dyski będą podlegać procesowi replikacji. Możemy przykładowo w prosty sposób wydzielić dyski np. z danymi baz TEMPDB czy też dyski z plikami wymiany – by nie były one replikowane. Oczywiście da się to również zrealizować dla replikacji „sprzętowej” ale wymaga znacznie większych nakładów na konfigurację środowiska, wydzielenie wielu dysków logicznych itp.
 2. Za proces odpowiada system, który monitoruje stan działania maszyny zaś monitoring procesu można realizować tymi samymi narzędziami jakimi monitorujemy system (SCOM, Zabbix, Nagios, itp).
 3. Realizacja procesu awarii (zarówno planowanej jak i nieoczekiwanej) nie wymaga dodatkowych konfiguracji – to proces replikacji zadba o wyłączenie maszyny źródłowej (w awarii planowanej), zsynchronizowanie danych i włączenie maszyny repliki. System zadba również o poprawne ustawienie sieci IP na maszynie repliki – odpowiednie ustawienia wprowadza się na etapie konfiguracji repliki.
 4. Jest za darmo. Tak jest całkowicie za darmo, bowiem jest dostępna również dla systemu Hyper-V Server.
 5. Replikacja Hyper-V umożliwia tworzenie dodatkowych kopii stanu maszyny co godzinę, dzięki czemu uruchamiając replikę możemy wybrać stan maszyny np. starszy niż obecny. Może to w pewnych przypadkach stanowić alternatywę backupów. Choć trzeba pamiętać, źe nie zastąpi porządnego systemu do backupów i archiwizacji.
  Macierze „sprzętowe” też potrafią realizować kilka kopii stanów, ale przywrócenie danego stanu wymaga znacznie większej ilości operacji i czasu, co jest szczególnie istotne jeśli mamy uruchomić replikę ASAP.

Zanim zaczniemy konfigurację

Jako iż replikacja może się odbywać zarówno pomiędzy hostami Hyper-V, klastrami Hyper-V jak i pomiędzy hostami i klastrami (w obu kierunkach) to jej konfiguracja jest zależna od wybranego modelu. Warto zauważyć również że replikacja może być przeprowadzana pomiędzy hostami, które należą do różnych domen AD, a nawet nie korzystają z domeny Windows.

Przed rozpoczęciem konfiguracji replikacji trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

 1. Jaki jest cel replikacji?
  • Czy chcemy zabezpieczyć ciągłość działania biznesu w zapasowym centrum danych?
  • A może potrzebujemy rozwiązania które będzie robić nam cykliczne migawki systemu i umożliwi jego szybkie przywrócenie?
  • Replikację można też wykorzystać do wygodnego procesu migracji systemów produkcyjnych pomiędzy jednym a drugim Data Center
 2. Ilość systemów które będziemy replikować, a co istotne jaka będzie ilość danych zmienianych w ciągu doby (ilość danych jakie będzie trzeba prze replikować). Zakładając, że ta ilość danych powstaje w ciągu 8 godzin pracy to rozmiar przyrostu (i zmiany) danych należy podzielić na 8 godzin, 60 minut i 60 sekund. Otrzymamy jakie musimy mieć minimalne pasmo by zapewnić replikację. Wartość w bajtach na sekundę…. Podaną wartość warto powiększyć o 20-50% by mieć zapas w przypadku gdyby nagle danych było więcej.
  Bardzo ważne – to będzie pasmo wyłącznie dla replikacji – gdzieś jeszcze musi „zmieścić” się dostęp do Internetu oraz inne usługi jakie są realizowane przez Internet
 3. Gdzie znajduje się zapasowe centrum danych. Jako iż replikacja odbywa się asynchronicznie i opóźnienia na łączu nie powinny mieć większego znaczenia – to jednak warto zadbać by parametry łącza były stałe, szczególnie w godzinach pracy gdzie kopiowanych jest wiele danych.
 4. Jaki mamy storage w miejscu replikacji i co na tym storage pracuje. Proces replikacji generuje dodatkowe obciążenie. Jako iż proces replikacji jest oparty o mechanizny snapshotów, to serwer źródłowy będzie mieć większą ilość operacji IO (zarówno zapisu i odczytu).
  Jeszcze większa ilość IO będzie na serwerze repliki – gdyż będzie on jednocześnie otrzymywał zreplikowane dane, jak i łączył je z istniejącym dyskiem systemowym

Konfigurację replikacji opiszę w osobnym artykule.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.